Translate this page
Kontaktuppgifter
Filipstads kommun
Box 303, 682 27 Filipstad
Besöksadress: Hantverksgatan 22

Ellinor Almberg
Livsmedel- och Hälsoskyddsinspektör
Tel: 0590-611 90
Fax: 0590-615 88
E-post: ellinor.almberg@filipstad.se

Öppettider reception och växel
Mån-fre 08.00-16.00
Lunchstängt 12.00-13.00

Dricksvatten

Vatten är vårt viktigaste livsmedel och i Sverige tar vi ofta för givet att det håller bra kvalitet.
Över en miljon av alla permanethushåll och ungefär lika många fritidsbostäder har idag vatten från egen brunn. Många av dessa har tyvärr dålig dricksvattenkvalitet.

Under ett provtagningsprojekt som SGU och Socialstyrelsen genomförde 2007 kom det fram att det endast var femte brun hade tjänligt vatten. 60% Hade tjänligt med anmärkning och 20% var otjänliga.

Provtagning av dricksvatten
Det är brunnsägarens egna ansvar att undersöka att vattnet i den egna brunnen håller bra kvalitet. Prov på dricksvattnet kan göras på ett ackrediterat laboratorium.

Det närmaste laboratoriet är ALcontrol i Karlstad.
Beställning av prover kan göras direkt på deras hemsida under fliken brunnsvatten eller på telefon 054-213077.

Andra laboratorier är:
Eurofins Lidköpinglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Telefon 010- 490 83 10

Enligt rekommendation från Socialstyrelsen bör dricksvattenbrunnar provtas var tredje år. Glöm inte att kryssa i rutan att provet får skickas till SGU, som sammanställer provsvaren.  

Borra efter vatten

Lämplig lokalisering av dricksvattenbrun. Källa SGU

Lämplig lokalisering av dricksvattenbrun. Källa SGU

Till höger finns även texten från Socialstyrelsen - Att anlägga en brunn.

Sidan uppdaterad 2010-04-12

Sidansvarig: