Filipstads kommun startsida

Publicerat:

En lyckad Filipstadsmässa

Översiktsbild över människor som går runt vid mässmontrar i ishall.

Tack till alla utställare, arrangörer och besökare som bidrog till Filipstadsmässan 2025.

Filipstadsmässan 2025

Lördag-söndag 10-11 maj var det dags för Filipstadsmässan 2025 i och utanför Wasahallen i Filipstad.

Nästan 100 utställarplatser var bokade och ishallen var fylld med fina och intressanta montrar. Både företag och föreningar deltog och visade upp sina verksamheter. Ett bra bevis på vad mycket Filipstad med omnejd har att erbjuda!

Filipstadsmässan arrangerades av Filipstadsföretag i samverkan, i samarbete med Filipstads kommun och Filipstads tidning.

Filipstadsambassadören Helén Wigh höll ett invigningstal på lördagen och lokala klädbutiker anordnade en modevisning. Vinnaren i tävlingen "Filipstads mest positiva person" avslöjades och det blev Urban Kihl.

I år var det nionde gången som Filipstadsmässan arrangerades. Mässan är i regel var tredje år.

Filipstads kommun hade en stor mässmonter, där vi visade upp olika verksamheter som finns inom kommunen.

Tack till alla inblandade, utställare och tusentals besökare som deltog på Filipstadsmässan 2025!

Recept pastasallad med kyckling

Här är receptet på vår pastasallad med kyckling som vi bjöd på under mässan:

  • Pasta
  • Kyckling
  • Tomat
  • Gurka (finhackad)
  • Rödlök (finhackad)

Vinägrett - mixa detta:

  • 1 dl olja (vanlig)
  • 2 msk vitvinsvinäger
  • 2 tsk salt
  • 1 msk socker
  • 1 tsk grovmalen svartpeppar
  • 1 msk curry
  • 3/4 dl sweet chili-sås
  • 1 msk citronsaft
  • 1 msk apelsinjuice (koncentrerad)

Vår tävling: Gissa mineralens vikt

I vår tävling Gissa mineralens vikt fick vi över 200 svar. Mineralen, som var en filipstadsgranit, vägde 2641 gram. Tre vinnare som var närmast kommer att kontaktas och få sin vinst.

Kantig sten i skiftande färger ligger på ett bord.