Filipstads kommun startsida

Publicerat:

La Boheme är nästa opera på Bio Monitor

Annons med ett par som håller om varandra

Opera visas igen på filmduken på Filipstads Bio Monitor. La Bohème livesänds lördagen den 8 november kl. 19.00.

La Bohème

La Bohème, den tidlösa berättelsen om kärleken bland unga konstnärer i Paris har en enastående förmåga att göra ett starkt första intryck och att avslöja oväntade skatter även efter otaliga lyssningar.

Vid en första anblick är La Bohème den definitiva skildringen av kärlekens glädje och förlustens sorg, men vid närmare betraktelse avslöjas den djupa känslomässiga betydelsen som döljer sig i vardagens trivialiteter – en mössa, en gammal rock, ett slumpmässigt möte med en granne – de små detaljerna som utgör våra liv. La Bohème hade världspremiär på Teatro Regio i Turin år 1896.

Sopranen Juliana Grigoryan gör rollen som den sköra sömmerskan Mimì, med Freddie De Tommaso som den passionerade poeten Rodolfo. Keri-Lynn Wilson dirigerar denna oförglömliga föreställning, direktsänd från Met.

Datum och tid:

La Boheme visas på Bio Monitor på lördag 8 november kl. 19.00.

Fler kommande operaföreställningar

Mer opera är inplanerad i vinter och vår. På Bio Monitors hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. kan du se vilka de är - under namnet Live på bio.

Bio Monitors adress:

FKK (Filipstad Kultur och Konferens), Viktoriagatan 8, gamla Folkets hus i Filipstad