Filipstads kommun startsida

Publicerat:

Lyckad UKM-festival i Filipstad

Lampa lyser vid mixerbord och en ungdom står långt bort på en scen.

I lördags 8 mars genomfördes Filipstads lokalfestival av UKM (Ung Kultur Möts) på Elverket. Det var den andra lokalfestivalen i regionen.

Lokalfestival UKM Filipstad, 8 mars 18.00 Elverket

Det blev en lyckad kväll med 7 akter på scenen, 2 utställningsbidrag, 6 engagerade volontärer och en fin publik. Ca 50 personer kom till Elverket för att lyssna, titta och stötta ungdomarna.

I år kom också ett crew från regionfestivalen som hjälpte till att ordna allt kring scen och utställning.

Även i år var det en hel del egenskriven musik på scenen, men även covers framfördes. Publiken fick höra rock, pop, country och klassisk slagverksmusik. I utställningen fanns hantverk, teckning och en öppen poesivägg.

Utställningsdelen var mindre i år jämfört med förra lokalfestivalen och alla festivalens delar var samlade på Elverket.

Vi räknar med att 12 deltagare från Filipstad får möjlighet att följa med till regionfestivalen i slutet av maj tillsammans med 2 ledare från fritidsgården. Vi hoppas såklart också att några från oss letar sig vidare till riksfestivalen. Det är en upplevelse som är både rolig, utvecklande och lärorik. Det brukar bli minnen för livet, många träffar nya vänner och skapar nätverk och för flera deltagare har det varit ett bra avstamp mot artistlivet. Filipstad hade deltagare med på riksfestivalen i Västerås där Tusse bl.a. var med på scenen. Även youtubern och trollkarlen Hampus Hedström från Sunne har haft UKM som en av sina läroplatser.

Filipstads lokalfestival UKM arrangeras av Fritidsgårdarna i samarbete med Kulturskolan.

Ungdom står vid bord.
Ungdom står på scenen och en sitter på scenen med en gitarr.
Ungdom med gitarr står på scenen.
Virkade rosa saker.
Person står på scen med lysande färger på väggen och publik sitter i mörkret.
Gäng med ungdomar står i ett rum backstage.
Gul byggnad med skylt Elverket i grönt.