Filipstads kommun startsida

Publicerat:

Vad händer med sorterade insamlade plastförpackningen?

Jo, den balas och åker till Svensk Plaståtervinning där den sorteras i 12 olika plastfraktioner, som alla sedan levereras hos tillverkare av olika plastprodukter!

Anläggningen vid Svensk Plaståtervinning har kapacitet för att ta emot alla plastförpackningar som uppstår i Sverige, vilket är ca 200 000 ton plastförpackningar per år. Idag källsorteras dock endast ca 30% av plastförpackningarna som finns i omlopp. Hjälp oss att höja denna siffra genom att lämna förpackningen på en ÅVS eller i återvinningen om det finns ett system för detta där du bor!

Plastförpackningen ska vara tömd men behöver inte vara ursköljd. Och det ska vara en plastförpackning, inte en plastprodukt, dvs plasten runt tandborsten när du köper den, men inte själva tandborsten. Alltid det som omsluter det du egentligen köpt!

Plastförpackningar som sorteras efter vikt

Utsorterade plastfraktioner som färdas åt olika håll i återvinningsanläggningen

Sorterade plastförpackningar åker på rullband.
Stora balar med förpackningar i.

Färdiga balar med olika plastsorter som ska vidare för att bli granulat och sedan en produkt eller förpackning

Skålar med material i står i ett glasskåp.

Längst ner syns förpackningen och sedan granulat i mitten och längst upp produkter tillverkat av granulatet

Plastförpackningar indelade i olika kategorier står uppradade.