Komvux som anpassad utbildning

Målen för utbildningen är att du som vuxen med utvecklingsstörning eller förvärvad hjärnskada ska stödjas och stimuleras i ditt lärande. Du ska ges möjlighet att utveckla dina kunskaper och din kompetens i syfte att stärka din ställning i arbets- och samhällslivet samt att främja din personliga utveckling.
Utbildning ges på:
Träningsskolenivå
- Individ och samhälle
- Språk och kommunikation
- Natur och miljö
Grundläggande nivå
- Matematik
- Svenska och svenska som andra språk
- Engelska
- So ämnen med mera
Gymnasial nivå
- Matematik
- Svenska och svenska som andra språk
- Engelska
- So ämnen med mera
Övriga kurser på grund- och gymnasiesärskolenivå kan ges beroende på efterfrågan.
Orienteringskurser:
Yrkesteori
- Service och bemötande 1
- Service och bemötande 2
Studie- och yrkesvägledare - Anders Jansson
Telefonnummer:
0590‑614 21
E-post:
Besöksadress:
Hertig Filipsgatan 10,
Postadress:
Box 303
682 27 Filipstad
Öppettider:
Tillgänglig på mejl måndag till tisdag. Telefontid: tisdag kl. 15.00-15.30. Besökstid: Du bokar en tid på telefon eller e-post. (Obs: Tillgänglig på måndagar och tisdagar. Frånvarande på onsdagar, torsdagar och fredagar)
Studie- och yrkesvägledare - Isak Kullberg
Telefonnummer:
0590‑17 31 35
E-post:
Besöksadress:
Hertig Filipsgatan 10,
Postadress:
Box 303
682 27 Filipstad
Öppettider:
Tillgänglig på mejl måndag till tisdag. Telefontid: måndag kl. 15.00-15.30. Besökstid: Du bokar en tid på e-post eller telefon. (Obs: Tillgänglig på måndagar och tisdagar. Frånvarande på onsdagar, torsdagar och fredagar)