Gröntkort på Långskogens återvinningscentral

Nu ger vi dig som privatperson möjlighet att besöka Långskogens återvinningscentral utanför ordinarie öppettider.
Vad är gröntkort?
Gröntkort innebär att du som är kund på renhållningen eller du som bor i ett hushåll där det finns ett renhållningsabonemang kan gå en utbildning och därefter besöka Långskogens ÅVC med hjälp av ditt körkort alternativt inpasseringskort under gröntkort-tider. Under dessa tider är anläggningen obemannad men kameraövervakad.
Om du är osäker på hur du ska sortera avfall
Se gärna vår sorteringsguide som gäller för Långskogens återvinningscentral.
Utbildning
För att erhålla gröntkort ansöker du om utbildning hos Filipstads kommun via en e-tjänst: Anmäl dig till gröntkort-utbildning (gäller även repetitionsutbildning). Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Istället för platsutbildning genomförs nu en webbutbildning (se ovan) innan du blir godkänd. Webbutbildningen tar cirka 15 minuter och ska läsas igenom noggrant. När webbutbildningen är godkänd får du samma tillgång till anläggningen som tidigare. Vid misskötsel så stängs man av direkt.
Efter två år behöver du göra en repetitionsutbildning eftersom regler och rutiner på anläggningen kan behöva ändras i takt med att lagar och förordningar förändras.
Vi ser fram emot din ansökan och bidrag till en bättre miljö och materialåtervinning!
Ordinarie öppettider från och med 1 april 2024 är:
Måndag-torsdag 08.00-16.00
Fredag 12.00-16.00
Lördag 09.00-13.00
Med gröntkort kommer du dessutom kunna besöka återvinningscentralen under följande tider:
Måndag-torsdag 07.00-08.00, 16.00-20.00
Fredag 07.00-12.00, 16.00-20.00
Lördag 07.00-09.00, 13.00-18.00
OBS: Alla helgdagar är det stängt.
Jour-Telefon: 0590-616 90
Hur fungerar det?
När man drar körkortet eller aktiverar appen registreras besöket i en databas. Du är välkommen hur många gånger som helst och registreringen behövs för att systemet ska fungera och för att vi ska få statistik och kunna återkoppla.
Grinden stannar om något kommer i vägen.
Belysningen tänds när grinden öppnas och släcks automatiskt när du lämnat anläggningen.
Det finns kameror som används för att övervaka när det är dags att tömma containrarna och när det behöver snöröjas. Kamerorna ger också en möjlighet att återkoppla felsorteringar. Tyvärr kan det ju hända att saker hamnar i fel container. Detta kan förstöra hos dem som tar emot avfallet i nästa steg.
Om olyckan är framme
Brandsläckare, första förband och skyddsutrustning finns på platsen. Vid ett eventuellt strömavbrott går det att lämna anläggningen via gånggrinden. För att få ut bilen ringer du Securitas.
Jour-Telefon: 0590-616 90