Filipstads kommun startsida

Stipendiater

Många driftiga och duktiga personer har tilldelats ett av kommunens stipendier. Här är senaste årens vinnare.

Filipstads kommuns föreningsstipendium

2019 Hasse Nordlund, för hans engagemang i olika föreningar och vid olika arrangemang 
2018 Johan Gjermandsen, Lesjöfors IF fotbollssektion
2017 Lars-Göran Pettersson för sitt stora engangemang och insatser i uppbyggnanden av Kalhyttans friluftsområde
2016 Roger Larsson för sitt engagemang inom cykelklubben Filip2015 Lennart Dahlgren, Filipstads skidförening
2014 Elmer Lindström, innebandy
2013 Hans Lundberg, Filipstads hembygdsförening
2012 Hans Bergkvist, utveckling av Rämmens bygdegårdsförening.
2011 Bo Eriksson, Gåsborns Hembygdsförenings cirkelarbete "Folk och gårdar"
2010 Inger och Bertil Persson, Asphyttan Daglösens hembygdsförening
2009 Kjell Nilsson, Lesjöfors Skyttegille
2008 Per-Åke Pettersson, Filipstads Slalomklubb
2007 Sven-Åke Nilsson, ungdomstränare friidrott, föreningsverksamhet
2006 Föreningen Rikoschetten, drivit Lesjöfors museum
2005 Paradishyttans bygdegårdsförening

Filipstads kommuns folkrörelsestipendium

2019 Karin Fröde Olsson och Göran Olsson, för deras omfattande ideella arbete inom Filipstads Hembygdsförening, John Ericsson-gruppen och Filipstadsföretag i samverkan.
2018 FFIS, Filipstadsföretag i samverkan
2017 Filipstads Bergslags Hembygdsförening
2016 Jonny Jönsson ungdomsfotboll, Byalaget och Folkets hus i Lesjöfors
2015 Kulturbomben
2014 Åke Svensson, motor/fordon
2013 Rånald Engelbrekt, olika föreningar
2012 Pelle Lundberg, bl.a. Filipstadsföretag i samverkan, John Ericsson-gruppen Jubileumsgruppen, Gunde Johansson-insamlingen
2011 Järngänget, lyfter fram Filipstads historia för en bred allmänhet
2010 Birger Johansson, lyfter fram Filipstads historia för en bred allmänhet
2009 Anna Persson, Filipstads Simklubb
2008 Sara Linder, Hörselskadades förening, Reumatikerföreningen, Kvinnoklubben och PRO
2007 Gunnel Gustafsson, Kvinnojouren i Filipstad
2006 Lars Carell, Nordmarks Hembygdsförening och Gruvmuseet
2005 Peter Nordin, Taekwondosporten i Filipstad

Filipstads kommuns Ferlinstipendium

2019 Ditte Reijers, skulptör
2018 Kulturföreningen Kulörta Lyktor
2017 Jan Kruse, författare. Skrivit böcker om järnhanteringen i kommunen.
2016 Ingen utdelning
2015 Marcos Ciscar, musik, Carina Fogde, konst
2014 Sten-Åke Kristiansson, musiker
2013 Marina Tallberg, flera konstnärliga områden
2012 Rolf Carlsson, konstnärligt skapande
2011 Arne Stjernlöf, musiker och sångare samt övrigt ideellt kulturellt arbete
2010 Håkan Degerstedt, bildkonstnär
2009 Benny Granberg, möbeldesign och konsthantverk och i sann Ferlinanda diktare, tonsättare, sångare och musiker
2008 Bengt-Olof Löf, Filipstads hembygdsgård, Ferlinmuseet, dokumenterande fotograf
2007 Knut Warmland, författare, "Värmländsk ordbok".
2006 Janne Samuelsson, bildkonstnärer, vistolkare och musiker, kulturföreningen Kulörta Lyktor, Ferlinmuseet
2005 Kerstin Chrunak, musiker och körledare

Filipstads kommuns stipendium till bröderna John och Nils Ericssons minne

2018 Alexander Hörnquist, student på teknikprogrammet i Hagfors
2017 Klass 8 C och dess mentorer vid Ferlinskolan
2016 Ingen utdelning
2015 Stålvallaskolan, Lesjöfors årskurs 1-3
2014 Rebecka Isaksson, studerande och vidare till forskning inom avdelningen för organisk farmaceutisk kemi vid Uppsala Universitet
2013 – delat stipendium till
Johan Samuelsson, studerade civilingenjör, Chalmers
Natalie Johansson, studerade systemvetenskap, Göteborgs universitet
2012 - delat stipendium till
Karin Bäcksten, studerande bioteknik, Chalmers Tekniska Högskola
Marc Landeman, studerand samhällsbyggnad och fartygsteknik, Kungliga Tekniska Högskolan
2011 Jan Kruse, författare
2010 Kvalificerade Yrkesutbildningen Produktionsteknik/Logistik
2009 Pontus Adolfsson, masterstuderande vid Chalmers School of Entrepreneurship
2008 Föreningen Snilleblixtarna Värmland
2007 Föreningen Ångrike Fryksdalen
2006 Stipendiet ej utdelat
2005 Rob Hellingwerf, docent Bergsskolan
2004 Filipstads kommuns förskoleverksamhet

Filipstads kommuns Jubileumsfond

2019
Ali Amini, arrangör inom fotboll
Lesjöfors IBK knattar 2011, innebandy

2018
Jacqueline Löfqvist, motocross och taekwondo
Rasmus Strand, taekwondo
Royal Age, musikgrupp

2017
Julia Nyquist, taekwondo
Emma Eriksson, fotboll

2016
Johan Ekeberg, musiker inom pop, folkmusik och jazz
Ajla Omic, simning
Jonatan Frykholm, ishockey

2015
Maja Eriksson, skidor och fotboll
Josefin Skalare, ledare för Nordmarks IF flickor 12
Malin Svensson, ledare för Vi unga i Brattfors
Joakim Johansson, musiker
Emod Sakhi, Taekwondo

2014
Johannes Larsson, innebandy
Ida Janzon, ridning
Emilia Bedoire, skytte

2013
Katrin Skoog, ridsport
Emma Hultgren, innebandy
Johanna Hultgren, innebandy
Robin Fryk, skateboardsport, hårdrock

2012
Linus Haraldsson, Pierre Strand, Alex Aronsson, Anton Svanlind, parkour/freerunning
Amanda Persson, simning
Hanna Ollikainen, musik

2011
Johanna Larsson, kula
Emma Wikström, föreningen Djurskyddets lokala verksamhet i Filipstad
Linnéa Eriksson, konsthantverk och smyckeskonst
Pierre Ohlsson, längdskidåkning
Per Sandberg, längdskidåkning

Senast uppdaterad: 2019-11-27