Filipstads kommun startsida

Spångbergsgymnasiet

Spångbergsgymnasiet kommer du som elev alltid först! Med engagemang och elevfokus jobbar skolan för att just du ska ha goda förutsättningar för jobb och vidare studier.

Om Spångbergsgymnasiet

Spångbergsgymnasiet är det naturliga valet för Filipstads ungdomar. Vi erbjuder en stor bredd av utbildningar, både yrkesutbildningar och studieförberedande program. Vi har också idrottsprofiler, till exempel inom innebandy och ridning. Alla elever erbjuds dessutom en gratis körkortsutbildning.

På Spångbergsgymnasiet finns en lugn och trygg studiemiljö, där du får utvecklas i din egen takt. Vårt elevhälsoteam arbetar ständigt med att du som elevska må bra, på alla tänkbara sätt. Små elevgrupper, varierande arbetssätt, goda kontakter mellan elever och lärare samt ett aktivt värdegrundsarbete är också utmärkande för oss. Vi har även en hög andel utbildade lärare.

Spångbergsgymnasiet ligger vackert beläget på en höjd, men vår skola är utlokaliserad över hela staden. Oavsett program arbetar vi tillsammans som en enhet, med samma värderingar.

Idag går cirka 400 elever på Spångbergsgymnasiet och trenden är att allt fler filipstadselever väljer oss för sin gymnasieutbildning. Det gläder ju oss och sporrar oss att jobba ännu hårdare!

Telefonnummer:

0590‑611 00 (växel)

Besöksadress:

Fogdevägen 2. För besökande till Västeräng: Industrivägen 5

Postadress:

Box 301
682 27 Filipstad

Rektor
Linda Karlsson
0590-611 56
linda.karlsson@filipstad.se

Biträdande rektor
Anna Lönn
0590-614 20
anna.lonn@filipstad.se

Biträdande rektor
Ann-Christin Bengtsson
0590-614 18
ann-christin.bengtsson@filipstad.se

Studie- och yrkesvägledare
Emelie Samuelsson
070-261 40 57
emelie.samuelsson@filipstad.se

Speciallärare
Carita Svensson
072-599 03 91
carita.svensson@filipstad.se

Skolkurator
Martina Widlund
070-191 81 19
martina.widlund@filipstad.se
Kontaktformulär för skolkuratorer Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skolsköterska
Eva Edholm
070-646 14 10
eva.edholm@filipstad.se
Kontaktformulär för skolsköterskor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Specialpedagog
Erika Ottosson
0590-17 31 06
erika.ottosson@filipstad.se

Undersidor