Långskogens återvinningscentral

Välkommen med ditt sorterade avfall till Långskogens återvinningscentral
Öppettider 2021
Från och med 2/1 2021 gäller följande öppettider på Långskogen.
Måndag 09.00-18.00
Tisdag 09.00-17.00
Onsdag 09.00-17.00
Torsdag 09.00-18.00
Fredag 12.00-16.00
Lördag 10.00-14.00
Stängt alla röda dagar.
Hitta till Långskogens återvinningscentral - vägbeskrivning.
Sortering och avlastning på Långskogen
Vägen runt återvinningscentralen har tre filer. Den vänstra för bilar utan släp, den högra för bilar med släp och en mittenfil som är en körfil där man inte får parkera. Du måste parkera ditt fordon i rätt fil och innanför markeringarna. Du får inte backa intill räcken eller containrar. Vänta på din tur att köra fram.
Allt avfall som lämnas på Långskogen ska sorteras. Se nedan för hjälp hur du ska packa för att göra sorteringen på Långskogen enklare och snabbare.
Följ personalens instruktioner och be dem gärna om hjälp om du har några funderingar.
Om du har mycket att lasta av, tunga saker eller många saker - ta med bärhjälp så går ditt besök på Långskogen smidigare. Tänk på att barn ska sitta kvar i bilen för att minimera risken för olyckor.
Verksamheter kan lämna visst avfall hos oss. Läs mer om verksamhetsavfall. Du som besöker Långskogens återvinningscentral i företagsbil, men besöker oss för att lämna ditt privata hushållsavfall - kontakta personalen innan du börjar lämna ditt avfall. Personal finns vanligtvis på rampen.
Läs mer
Långskogens återvinningscentral
682 92 Filipstad