Hantverksprogrammet - Frisör

Hantverk- Frisör på Spångbergsgymnasiet drivs som lärlingsutbildning vilket innebär att minst hälften av undervisningen sker i verksamhet som en frisersalong.
Vill du utveckla din kreativitet och skapa med händerna?
Du lär dig att klippa, färga och forma hår. Detta är inriktningen för dig som är serviceinriktad, då du måste anpassa dig efter kundens önskemål. Det är också viktigt att du kan anpassa dig till förändringar av metoder och tekniker, eftersom trender och mode ständigt ändras i branschen.
Lärlingsprogram
Hantverksprogrammet - Frisör bedrivs som lärlingsprogram. Det innebär att minst hälften av utbildningen sker på arbetsplats. Arbetsplatsförlagt lärande (APL) sker på frisörsalong, där du lär dig yrket av utbildade handledare. Teorin och studierna på skolan kopplas samman med praktiken och verksamheten.
På Spångbergsgymnasiet finns inriktningen:
- Frisör
Exempel på yrkesutgångar:
- Frisöraspirant
Ansvarig frisörlärare - Helen Spelling
Telefonnummer:
070‑190 70 36
E-post:
Studie- och yrkesvägledare - Emelie Samuelsson
Telefonnummer:
070‑261 40 57
E-post:
Besöksadress:
Spångbergsgymnasiet
Studie- och yrkesvägledare - Britt Fredriksson
Telefonnummer:
070‑262 57 89
E-post:
Besöksadress:
Spångbergsgymnasiet